• سه شنبه ۱۰ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-1786-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی:

اظهارات معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص وضعیت آموزشگران نهضت

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی  در خصوص تجمع گروهی از آموزشگران نهضت سوادآموزی در مقابل آموزش وپرورش خراسان شمالی گفت: این افراد آموزش دهنده ها هستند که در حال حاضر برای جذب آنان در آموزش و پرورش برنامه ای وجود ندارد اما مجلس شورای اسلامی طرحی را تصویب کرده که هنوز به آموزش و پرورش ابلاغ نشده است بعد از ابلاغ این طرح به دنبال جذب این گروه ها نیز خواهیم بود.

علی باقرزاده فاروجی در حاشیه همایش مشترک شورای پشتیبانی سواد آموزی استان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان شمالی، در رابطه با طرح مذکور توضیح داد: موضوع طرح این است که حق التدریسی ها و نیروهای شرکتی که فهرست اسمی آنها در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته است دوره یک ساله ای را در دانشگاه فرهنگیان بگذرانند و بعد استخدام آموزش وپرورش شوند.

به گفته وی طبق این قانون آموزش دهندگان باید آزمونی بدهند و اگر حدنصاب علمی را بدست آوردند یک سال در دانشگاه فرهنگیان مهارت لازم را کسب کنند و بعد از آن استخدام آموزش وپرورش شوند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در ادامه با بیان اینکه اتباع  خارجی نرخ باسوادی کشور را کاهش می دهند، افزود: بیشترین  اتباع خارجی کشور ما مردم افغانستان هستند که نرخ باسوادی در این کشور 50 درصد است.

وی ادامه داد:  در کشور ما بیش از سه میلیون افغانی مهاجر وجود دارد که اگر با این توضیحات محاسبه کنیم یک و نیم میلیون بی سواد را در کشور ما تشکیل می دهند.

باقرزاده فاروجی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نرخ با سوادی در کشور در سن 10 تا 49 سال بالای 96 درصد است.

وی در ادامه افزود: استان هایی مانند سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و کردستان به دلیل تنوع قومی و همچنین وسعت و پراکندگی زیاد، رشد نرخ باسوادی مطلوبی ندارند.

وی تصریح کرد: ۱۷۰ هزار نفر از اولیای دانش آموزان در کشور خود را بی سواد معرفی کردند‌.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی تصریح کرد: کمک نهادهای  بین المللی را در زمینه فعالیت سواد آموزی جذب کرده ایم که هرچند زیاد نیست اما به دلیل اعلام کردن خدمات جمهوری اسلامی ایران به دنیا مورد قبول است  چنان که سال گذشته 30 میلیارد ریال کمک های نقدی از نهادهای بین المللی جذب شده است.

وی در رابطه با جوایز بین المللی سازمان نهضت سواد آموزی اظهار کرد: اولین جایزه توسط سازمان یونسکو جهت بهترین طرح ارائه شده اهدا  شده و جایزه دوم بهترین بهترین ها است که توسط کشور چین اهدا شده است.


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: