• دوشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-2486-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

اجرای طرح انتقال جنین نژاد بز مورسیا(تعیین جنسیست شده ماده) در بجنورد

مدیر امور دام  سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: طرح انتقال جنین نژاد بز مورسیا(تعیین جنسیت شده ماده) در گله مردمی به تعداد ۳۳ راس باهمکاری پژوهشکده رویان اصفهان و حمایت معاونت بهبود تولیدات دامی این سازمان در روستای ینگه قلعه شهرستان بجنورد اجرا شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی استان، احمد داوطلب درباره جزئیات این طرح گفت: در حال حاضر توده های بز بومی در استان خراسان شمالی روزانه کمتر از یک کیلوگرم شیر تولید می کنند که به لحاظ اقتصادی برای دامدار عشایری و روستایی مقرون به صرفه نیست، در حالی که با استفاده از بزهای نژاد شیری وارداتی همانند سانن، آلپاین و مورسیا می تواند این میزان تولید شیر روزانه را تاچند برابر افزایش دهد.

وی  افزود: باید پرورش صنعتی و نیمه صنعتی دام سبک را در سطح استان با هدف افزایش تولید گوشت و شیر، توسعه دهیم که در این زمینه معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از ایجاد و توسعه واحدهای پرورش دام سبک  با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و اجرای طرح های اصلاح نژادی و آموزش بهره برداران حمایت می کند.

وی ویژگی های نژاد بز مورسیا گرانادا ( Murcia Granada goat ) را به این شرح برشمرد:

این بز بومی جنوب شرق اسپانیا بوده و دارای دو رنگ سیاه و قهواه ای می باشد.  و به صورت مترکز و غیر متمرکز پرورش می یابد. این نژاد چندقلوزا بوده و دارای آمیزش غیر فصلی می باشد. تعداد 1000 راس از این بز در سال های گذشته (1395) به ایران وارد شده و هم اکنون در شهر قلعه گنج کرمان، روستای چاه شاهی در حال تکثیر می باشد. لازم به ذکر است، شیر پرچرب این بز جهت تولید پنیر مورد استفاده قرار می گیرد.

چربی شیر: 5.6%

پروتئین: 3.6%

وزن بز ماده: 30-50 کیلوگرم

وزن بز نر: 50-60 کیلوگرم

تولید شیر: 500 کیلو در دوره

طول دوره شیرآوری: 210 روزانتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: