• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-884-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره صنایع سازمان جهاد کشاورزی استان:

راه اندازی کارخانه روغن کشی در خراسان شمالی مقرون به صرفه نیست

رئیس اداره صنایع سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: در حال حاضر راه اندازی کارخانه روغن کشی در این استان مقرون به صرفه نیست.

جلیل رمضانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، افزود: میزان تولید سالانه دانه های روغنی در این استان اعم از کلزا، آفتابگردان، پنبه دانه، کنجد و گلرنگ به طور میانگین 150 هزار تن است.

وی ادامه داد: ضریب تبدیل دانه های مذکور به جزء پنبه دانه در این استالن 10 هزار و 500 است این درحالیست که حداقل ظرفیت برای احداث یک واحد روغن کشی با توجیه اقتصادی باید ضریب تبدیل مواد اولیه به 15 هزار تن در سال برسد.

به گفته رمضانی ضریب تبدیل پنبه دانه در این استان 20 درصد است یعنی 20 درصد آن ظرفیت روغن کشی دارد و ضریب تبدیل کلزا، آفتابگردان و کنجد نیز 40 درصد است.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر در حال حاضر در کشور تعداد زیادی واحد روغن کشی ایجاد شده است که ظرفیت آن ها بیش از ظرفیت مواد اولیه است و بخشی از مواد اولیه مورد نیاز خود را از سایر کشورها تامین می کنند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: البته سطح زیرکشت دانه های روغنی در این استان به خصوص کلزا در حال افزایش است و با افزایش میزان تولید دانه های روغنی در این استان می توان برای آینده برای راه اندازی واحد روغن کشی برنامه ریزی کرد.

گفتنی است طی چند روز گذشته برخی از افراد نسبت به خروج کلزا از این استان و ارسال آن به کارخانجات شهرهای شمالی و نیشابور گلایه کرده بودند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: