• شنبه ۵ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-487-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

30 درصد از آثار موجود در منطقه باستانی ریوی از بین رفته است

سرپرست تیم کاوش منطقه باستانی ریوی گفت: 30 درصد از آثار باستانی موجود در این منطقه از بین رفته است.

دکتر محمد جواد جعفری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه مساحت این منطقه باستانی در شهرستان مانه و سملقان 110 هکتار است، افزود: در زمان قبل از تقسیم استان خراسان توجه چندانی به این موضوع نشده بود و از سوی دیگر حضور واحدهای تولید آجرپزی در سالیان گذشته موجب شد تا بخشی از آثار موجود در این منطقه از بین رود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر حضور قاچاقیان در این منطقه از دیگر علل بروز تخریب آثار در این منطقه باستانی بوده است.

جعفری اظهار کرد: از سال 91 به منظور حفاظت از این منطقه تیم حفاظتی مستقر شد و از سوی دیگر با مشارکت کشور آلمان فعالیت های کاوش نیز در این منطقه طی چند فصل انجام شده و طی چند فصل دیگر نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به وجود سه کوره آجرپزی در این منطقه تصریح کرد: از فعالیت دو کوره آجری خودداری شده است اما این واحدها در گذشته مقادیر زیادی خاک را از محوطه مذکور برداشت کرده بودند که امر پخت آجرها ادامه دارد.

سرپرست تیم کاوش منطقه باستانی ریوی تاکید کرد: به منظور محافظت هر چه بیشتر این منطقه باید فعالیت تمامی این واحدها به طور کامل متوقف شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا منطقه باستانی ریوی با کمبود نیروی محافظتی مواجه است، گفت: هم اکنون دو نیرو در این حوزه مشغول فعالیت هستند اما فعالیت آن ها دائم نیست به همین علت احساس کمبود می کنیم که اگر فعالیت این دو نیرو در این منطقه دائم شود با کمبود نیروی محافظتی مواجه نخواهیم بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: