• چهارشنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-4014-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

ترس از علل مهم مراجعه دیرهنگام بیماران مبتلا به سرطان سینه خراسان شمالی به پزشک

مسئول ثبت بیماری سرطان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: ترس از علل مهم مراجعه دیرهنگام بیماران مبتلا به سرطان سینه این استان به پزشک است.

دکتر فلوریا انفرادی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه 65 درصد از بانوان مبتلا به سرطان سینه زمانی به پزشک مراجعه می کنند که توده بزرگ شده و تغییرات زیادی در آن ایجاد شده است، افزود: تعدادی از بانوان نیز آگاهی کافی نسبت به معاینات خود منزلی ندارند در نتیجه زمانیکه تغییر در بافت سینه آن ها مشاهده شد به پزشک مراجعه می کنند.

وی با بیان اینکه سرطان سینه مهترین بیماری سرطان گریبانگیر زنان این استان است، ادامه داد: باید آگاه سازی های لازم انجام و سواد سلامت مردم در این خصوص افزایش یابد.

انفرادی اظهار کرد: از سوی دیگر تعدادی از بانوان بیمار نیز هستند که در صورت مشاهده تغییر در بافت سینه خود نمی دانند که به کدام پزشک و مرکز درمانی مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: علاوه بر آن تعدادی از بانوان مبتلا به سرطان سینه نیز هستند که تغییرات را در محل مذکور مشاهده می کنند اما خجالت می کشند که به پزشک مراجعه کنند و باید قبح این موضوع نیز ریخته شود.

این مقام مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: علاوه بر عوامل وراثتی یکی از علل مهم بروز سرطان سینه در بانوان چاقی است و احتمال ابتلا به سرطان سینه در بانوان چاق از سایر افراد بیشتر است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه بانوان باید معاینه خود منزلی را جدی بگیرند، گفت: از سن 20 تا 30 سالگی باید هر دو ماه این امر را انجام داده و از سن 30 سالگی نیز باید به پزشک و ماما برای معاینه مراجعه کنند.

مسئول ثبت بیماری سرطان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تصریح کرد: بانوان بعد از 40 سالگی ماموگرافی و سونوگرافی را جدی بگیرند چراکه ممکن است با معاینات خود منزلی توده ای برای شخص قابل لمس نباشد اما فرد مبتلا به سرطان باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: