• چهارشنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-5087-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

اجرای پارک موزه ارتش همچنان در انتظار صدور مجوز از سوی نیروهای مسلح

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از اجرای پارک موزه ارتش در شهر بجنورد خبر داد.

مستوفیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منظقه خراسان شمالی، با اشاره به وجود اثر تاریخی مقبره شهدا در خیابان 32 متری شهر بجنورد گفت: قرار بر این است تا در محل این اثر تاریخی با مشارکت شهرداری، ارتش خراسان شمالی و این اداره کل، پارک موزه ارتش ایجاد شود.

وی در پاسخ به این سوال که زمان زیادی از اعلام اجرای این طرح می گذرد اما هنوز پروژه به مرحله اجرا نرسیده است؟ افزود: این طرح به مرحله اجرا درخواهد آمد اما برای اجرای آن باید ارتش از سوی نیروهای مسلح یک سری از مجوزها را اخذ کند.

مستوفیان ادامه داد: برای مرمت اثر تاریخی مقبره شهدا اعتبار 100 میلیون تومان نیاز است که در جذب این رقم مشکلی وجود ندارد.

گفتنی است مقبره شهدا نمونۀ برجسته‌ای از آثار معماری دوره‌ پهلوی اول در بجنورد است که در مرکز باغی ساخته شده است. این بنای یادبود، مدفن تعدادی از افسران رضا شاه است که در واقعه‌ سرکوب شورش لهاک خان جان خود را از دست دادند.

پلان مقبره شهدا متشکل از یک چهار ضلعی گنبد دار است که در هر گوشه آن مناره کوچکی وجود دارد و بدنه‌ آن با آجرهای تراشدار تزئین شده است. این بنا با الهام از معماری قرون اولیه اسلام ساخته شده است .

مقبره‌ شهدا در شمال شهر بجنورد و در سمت راست کمربندی شمالی واقع است. این بنا در منتها علیه شمال باغی به وسعت هفت‌هزار مترمربع قرار دارد و بنای آن کاشی‌های فیروزه‌ایی رنگ دارد. مقبره‌ شهدا با داشتن ویژگی‌های معماری در سال 1382 در فهرست آثار ملی ثبت شد، اما به‌دلیل نبودن رسیدگی، این بنا در حال حاضر حال خوشی ندارد.

در همین راستا اداره کل میراث فرهنگی استان در صدد مرمت این بنا و همچنین ساخت پارک موزه ارتش در این مکان شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: