• چهارشنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-3186-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

خودداری از مصرف آنتی بیوتیک ها در بیماری های ویروسی

مدیر نظارت و ارزیابی دارو و مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مصرف آنتی بیوتیک ها در درمان بیماری های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا تاثیری ندارد و ممکن است عوارض جانبی خطرناک داشته باشد و باعث گسترش مقاومت میکروبی شود.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان، مریم فلاح افزود: آنتی بیوتیک ها فقط علیه عفونت هایی بکار می روند که توسط باکتری ها بوجود آمده باشند و علیه بیماری های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا تاثیری ندارند.

وی تصریح کرد: بیماری های نظیر سرماخوردگی (گرفتگی بینی، گلودرد، عطسه، سرفه، سردرد) آنفلوانزا ( تب ، لرز ، بدن درد ، سردرد ، گلودرد ، سرفه خشک ) در اکثر موارد علت ویروسی دارد که نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ندارند.

این مسئول افزود: عفونت های گوش ، عفونت های شدید سینوسها ( که بیشتر از 2 هفته طول بکشد ) ، گلودرداستریتوکوکی و عفونت ادراری از بیماری هایی هستند که دربیشتر مواقع علت باکتریایی دارند که در اکثر مواقع با تجویز پزشک نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارند .

این مسئول با تاکید براینکه تنها پزشک می تواند از بین انواع مختلف آنتی بیوتیکها ، آنتی بیوتیک موثر بر بیماری افراد را تشیخص بدهد، بیان کرد : اطلاع از سابقه حساسیت بیمار به یک آنتی بیوتیک خاص ، قیمت دارو ، زمان بندی دوز دارو ، عوارض عمومی دارو ، سن بیمار ، بقیه داروهایی که فرد دریافت می کند از جمله عواملی است که پزشک در صورت تجویز آنتی بیوتیک به آن توجه می نماید از این رو از مصرف خودسرانه این دارو جدا خودداری شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: