• سه شنبه ۶ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-687-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

9 ميراث معنوي خراسان شمالي ثبت ملي شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از ثبت 9 اثر فرهنگی ناملموس(معنوی) استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، حبیب یزدان پناه گفت: در جلسه کمیته ثبت آثار میراث ناملموس کشور که با حضور مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی کشور در تهران برگزار شد، 9 پرونده میراث ناملموس از استان مورد بررسی، تأیید و به ثبت ملی رسید.

وی اظهار کرد: با ثبت این 9 اثر، تعداد آثار ثبتی خراسان شمالی در حوزه میراث فرهنگی ناملموس استان به 78 اثر رسیده است.

وی تصریح کرد: در راستای اجرای ماده یک قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال 1384 مجلس شورای اسلامی و نیز اجرای ماده 12 کنوانسیون فوق و مواد 2 و 3 آیین نامه اجرایی قانون مذکور مصوب سال 87، این 9 اثر به ثبت رسیده اند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با بیان اینکه میراث فرهنگی ناملموس پلی است که گذشته را به حال و حال را به آینده پیوند می دهد، تأکید کرد:  حفظ این میراث و ترویج و توسعه آن در پرتو توجه به صنعت گردشگری مورد توجه ما قرار دارد.

یزدان پناه افزود: در همین راستا، 9 میراث معنوی استان شامل آیین علو سر سره در روستای اندوقان، چمچمه گلین(آیین باران خواهی در روستای سنجد شیروان)، آیین حلیم پزان، فرت بافی(نساجی سنتی در روستای رویین اسفراین)، فنون و مهارت بندبافی در شیروان، پلاس بافی در شمال خراسان، فنون و مهارت جارو بافی، فنون و مهارت ساخت تنور محلی پخت نان، فنون و مهارت مسگری(سفیدکاری) در فهرست ملی ناملموس قرار گرفت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: