• چهارشنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-5614-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

بیماری سالک بیخ گوش مردم شهر اسفراین

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی شهرستان اسفراین گفت: بیماری سالک تا نزدیکی شهر اسفراین بروز پیدا کرده و اگر تمهدیدات لازم انجام نشود به زودی وارد شهر می شود.

دکتر نادر نیک پرست در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه شهرستان اسفراین از دیرباز جزء مناطق بومی درگیر با این بیماری بوده است، افزود: با توجه به اقدامات صورت گرفته و شرایط اقلیمی در این شهرستان، طی دو سال گذشته شاهد کاهش بروز این بیماری بوده ایم.

وی با بیان اینکه بیماری سالک شامل دو نوع شهری و روستایی است، ادامه داد: در شهرستان اسفراین بیشتر سالک بروز یافته از نوع روستایی است که موش ها عامل اصلی انتقال آن بوده اند.

نیک پرست درباره چگونگی انتقال این بیماری از موش به انسان گفت: عامل انتقال دهنده این بیماری از موش به انسان گزش پشه است و بیشترین ابتلا به این بیماری و گزیده شدن افراد از اوایل فروردین شروع و تا آبان ماه ادامه می یابد.

به گفته وی این بیماری در مناطق زرق آباد و سارمران این شهرستان به صورت عمومی و در مسیر وجود دارد و هرساله افرادی از این مناطق برای درمان به مرکز درمانی مراجعه می کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مناطق متروکه به علت وجود سایه و نم محل مناسبی برای رشد عوامل این بیماری است، اظهار کرد: سال جاری بنیاد برکت با همکاری مردم و رضایت مالکان، بخشی از این اماکن متروکه را تخریب کردند و همچنین جونده کشی، خزه زدایی و جلو گیری از گزش افراد از راهکارهای مهم یپیشگیری بیماری در این شهرستان بوده است.

وی تاکید کرد: مناطقی که تا بحال درگیر این بیماری نشده اند نسبت به مناطق دیگر حساس ترند و اگر بیماری در این مناطق شیوع پیدا کند جمع زیادی از مردم را مبتلا خواهد کرد.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی شهرستان اسفراین گفت: تشخصیص و درمان بیماری سالک در مرکز بهداشت اسفراین به صورت کاملا رایگان صورت می گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: