• شنبه ۹ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 986-1514-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

شوک، پرخاشگری، ناامیدی و پذیرش 4 مرحله رایج در سوگ

مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی با بیان اینکه سوگواری چهار مرحله دارد، گفت: با اعلام فوت عزیزان فرد مراحل شوک، پرخاشگری، ناامیدی و پذیرش را تجربه می کند .

زهرا یوسف نژاد در گفت و گو خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی اظهار کرد: در علم روانشناسی سوگ یک نوع حالت از دست دادن است که می تواند دلبستگی انسان به شخص، شیء یا شغل دلخواه باشد .

وی با بیان اینکه شدیدترین نوع سوگ در از دست رفتن عزیزان مشاهده می شود، به مرحله نخست بعد از سوگ اشاره کرد و ادامه داد: در این مرحله فرد دچار شوک شده و با بیان جملاتی که دیروز صدایش را شنیدم و ... ، واقعیت باورش نمی شود .

وی با بیان اینکه مرحله دوم پرخاشگری است، خاطرنشان کرد: فرد در این مرحله دچار پرخاشگری شده و با سوالات متعدد حتی ممکن است اعتقادات خود و دیگران را زیر سوال ببرد .

یوسف نژاد مرحله سوم را ناامیدی و مرحله آخر را پذیرش عنوان کرد و گفت: در اغلب موارد افراد پس از آنکه مطمئن شوند فرد متوفی برگشتی ندارد، دچار افسردگی می شوند .

وی با بیان اینکه از زمان سوگواری سه ماه به فرد مهلت داده می شود تا به حالت عادی خود بازگردد، اضافه کرد: اگر در این مدت شدت افسردگی یا تالمات روحی فرد کمتر شد تا شش ماه زمان داده می شود تا فرد حالت طبیعی خود را بازیابد .

وی تصریح کرد: اگر با گذشت سه ماه فرد به حالت عادی بازنگشت و دچار اختلال در خواب، افت عملکرد در محل کار، اختلال در روابط خانوداگی و غیره شد، نیاز به مداخله روانشناس یا روانپزشک وجود دارد .

این روانشناس اظهار کرد: زمانی که فرد دچار پرخاشگری شده اعضای خانواده با وی بحث نکنند، با او با آرامش رفتار شود و فرد به روش دلخواه خود سوگواری کند .

یوسف نژاد با اشاره به اینکه جلوگیری از سوگواری دلخواه فرد سبب می شود پروسه سوگ طولانی شود، اضافه کرد: اجازه دهیم فرد گریه کند، ضجه بزند و تا زمانی که به خود صدمه جسمی وارد نکرده به شیوه دلخواه خود سوگواری کند .

وی یادآور شد: در بسیاری موارد اجازه دیدن فرد از دست رفته داده نمی شود که این دیدگاه غلط است .

وی اضافه کرد: حتی اگر بدن متوفی دچار صدمه شده و قابل رویت نیست، اگر خودش تمایل داشت اجازه دهیم فرد عزادار قسمتی از بدن و یا دست متوفی را لمس کند .

مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی با بیان اینکه درست حل شدن سوگ در افراد بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: اگر سوگ پیچیده شود، فرد از نظر روحی آسیب های بیشتری می بیند .

یوسف نژاد ادامه داد: به همین دلیل در مراحل سوگ به فرد باید اجازه داده شود تا به روش دلخواه سوگواری کند و همانگونه که خود می خواهد به عزاداری بپردازد تا دچار افسردگی و عوارض آن نشود .

وی در همین زمینه آموزش به کودکان با بیان حقایق را توصیه کرد و افزود: اگر فرد از دوران کودکی با حقایق مرگ را درک کند، پذیرش سوگ در مراحل بزرگسالی برای وی به موضوعی حل شده تبدیل می شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: